NOMADKA na 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio2

/ środa, 28 maj 2014 /

NOMADKA

na 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio

LIPIEC 2014

3-4.07.2014 - warsztaty dla widowni Theatre X w Tokio

5.07.2014 - prezentacja spektaklu „NOMADKA” w ramach IDTF Theatre X w Tokio

6.07.2014 - prezentacja autorskiego projektu wieczoru poezji Tadeusza Różewicza czytanej przez Amareya Theatre & Guests z muzyką Joanny Dudy, w ramach oficjalnej Gali Zamykającej 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 w Tokio;

 

 

Spektakl „NOMADKA”, który zostanie zaprezentowany w Tokio jest kontynuacją i rozszerzoną wersją spektaklu „Nomadka” zrealizowanego w 2012 roku w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk. Projekt „NOMADKA” jest także kontynuacją rozpoczętej w roku 2011 współpracy gdańskich artystek z Louise Fontain i festiwalem „The Wild Women Conference” (Villkvinneseminar) w Mosjøen w Norwegii. Osią spektaklu „NOMADKA” jest niezwykła życiowa historia Louise Fontain, która jako dziecko została deportowana z Grelandii do Danii w ramach duńskiego projektu rządowego, mającego na celu re-edukację młodych Grenlandczyków poprzez oddanie ich pod opiekę tzw. „tymczasowym rodzinom”. W efekcie projektu rządu duńskiego Louise Fontain przez wiele lat żyła na wygnaniu, zapomniała swój rodzimy język i straciła kontakt z rodziną. Po wielu latach powróciła na Grenlandię i krok po kroku zaczęła odbudowywać utracone więzi. W spektaklu „NOMADKA” Louise Fontain i towarzyszące jej artystki opowiadają fragmenty swoich własnych historii w sposób poruszający, zabierając widza w podróż poza granice własnego codziennego doświadczenia.

Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio to jeden z największych festiwali teatralnych w Japonii, który posiada bardzo wysoką renomę na arenie międzynarodowej i od wielu lat realizuje projekty we współpracy z polskimi artystami takimi jak: Teatr Kana, Teatr Wierszalin, Wrocławski Teatr Pantomimy i in. Występ gdańskich artystek na festiwalu 11. Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio wpisuje się w długoletnią współpracę ośrodka japońskiego z polskim środowiskiem teatralnym i bez wątpienia pozwoli promocję kultury polskiej zagranicą i podniesie widoczność sztuki polskiej tworzonej przez młodych wybitnych twórców na arenie międzynarodowej.

Podczas Gali Zamykającej 11th Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF 2014 polskie artystki prezentując wieczór poezji Tadeusza Różewicza wystąpią u boku wybitnych artystów tańca i teatru japońskiego takich jak Yoshito Ohno, Mamako Yoneyama, Kei Takei, Katsuko Orita.

Projekt podsumuje spotkanie promujące projekt „NOMADKA” i wizytę gdańskich artystek w Japonii. Spotkanie uzupełni prezentacja video zawierającego fragmenty widowiska „NOMADKA” prezentowanego na festiwalu 11. Theatre X International Dance and Theatre Festival IDTF w Tokio oraz fragment filmu dokumentalnego z pobytu artystek w Tokio realizowanego przez Mateusza Skrzypca, z muzyką Joanny Dudy. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w dn. 1.08.2014.

 

NOMADKA

Koncept, reżyseria: Katarzyna Pastuszak

Choreografia: Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz (aktorka Teatru Wybrzeże)

Konsultacje: Dorota Androsz, Aleksandra Śliwińska, Agnieszka Kamińska, Anna Kalwajtys

Wykonanie: Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Dorota Androsz, Magdalena Jędra, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Joanna Duda, Anna Kalwajtys

Teksty: Barbara Szamotulska, Louise Fontain (Grenlandia/Norwegia), Katarzyna Pastuszak, Dorota Androsz

 NOMADKA to projekt performatywny o kobietach i ich wewnętrznej oraz zewnętrznej emigracji. Osią projektu są historie kobiet, które jak nomadowie, przeżyły większość swojego życia w ruchu i swoistym odosobnieniu, bez stałego miejsca zamieszkania, bez poczucia zakorzenienia. Odkrywając przed światem trudną prawdę o sobie, kobiety te odzyskują swoją godność i rodzą się na nowo. Celem projektu jest podjęcie dyskusji na temat wygnania oraz zwrócenie uwagi na niezwykłe bogactwo kryjące się w tym, co potocznie określa się mianem „inności” i co często ulega stygmatyzacji. NOMADKA mówi o powrocie do siebie i do świata. Na poziomie teoretycznym, projekt odnosi się również do koncepcji płynności ludzkiej tożsamości sformułowanej przez Rosi Braidotti (koncepcja “nomadycznego podmiotu”).

Z recenzji:

(…) Oto przypowieść polsko-norweska o wędrujących kobietach (…). „Nomadka” to udany i czytelny projekt zbudowany z wielu elementów, które jednak nie zaciemniają obrazu, tylko go nasycają i pozycjonują. To artystyczno-badawczy projekt, niemal laboratorium, po którym błąkają się kobiety. (…) Konsekwencja metody, obrazu i rytmu w spektaklu sytuuje go wysoko w propozycjach offowych. Pastuszak ambitnie podeszła do narracji, wprowadzając na scenę osiem bohaterek, dała jednak czas widzowi na „pacyfikację” przestrzeni, na oswojenie się z czasem scenicznym. [Katarzyna Wysocka, port kultury.pl, 14.12.2012]

 

Mecenasi projektu

Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura Polska na Świecie”

Miasto Gdańsk w ramach Stypendium Kulturalnego „Fundusz Mobilności”

Instytut Polski w Tokio

 

Patroni medialni

TVP 1

TVP HD

Radio Gdańsk

Gazeta Wyborcza

Wysokie Obcasy

Magazyn Torii

Magazyn Japonia.online

Feminoteka