Teatr Amareya znów w Japonii!

/ poniedziałek, 17 sierpień 2015 /

Teatr Amareya znów w Japonii!

 

sierpień- wrzesień 2015

 

Po zeszłorocznym sukcesie w Tokio, na Grenlandii, w Izraelu i Rosji, trójmiejski Teatr Amareya znów będzie miał okazję pokazać swój spektakl w Kraju Kwitnącej Wiśni.

http://japonia-online.pl/news/3276 

W sierpniu i wrześniu Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda wystąpią ze spektaklem „EXTRACTS from Yameru maihime” na dwóch międzynarodowych festiwalach w Japonii. W dn. 20.08 zaprezentują się na Butoh International in Minato organizowanym przez Hijikata Tatsumi Archive – Keio University Art Centre w Tokio, a w dn. 01.09 na Tohoku Fringe Festival w Aomori. Ponadto w dn. 19.08 Katarzyna Pastuszak poprowadzi także autorskie warsztaty taneczne z muzyką na żywo Joanny Dudy. Natomiast 21.08 w Hot Buttered Club w Tokio odbędzie się solowy koncert Joanny Dudy zatytułowany „KOT - QU - KO - RA”.

Festiwal Butoh International w Tokio i festiwal Tohoku Festival Fringe w Aomori (Japonia) to wydarzenia o międzynarodowej randze organizowane przez Archiwum Hijikaty Tatsumiego na Uniwerystecie Keio w Tokio, organizację badawczą Portfolio Butoh oraz Muzeum Terayamy Shujiego w Aomori.

Zaproszenie Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy wiąże się z wieloletnią współpracą Teatru Amareya ze środowiskiem japońskim oraz z faktem opublikowania przez Katarzynę Pastuszak książki pt. „Ankoku buto Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie”, która jest zapisem wieloletnich praktycznych i teoretycznych badań tańca buto prowadzonych przez dr Katarzynę Pastuszak. Warto dodać, że spektakl „Yameru maihime_prologw wykonaniu gdańskich artystek jest bezpośrednio zainspirowany twórczością Hijikaty Tatsumiego. Spektakl ten miał premierę w maju 2015 i realizowany był w ramach „Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk”.

Pobyt Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy w Japonii wiąże się także z przygotowaniami do dużego
polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy”, który Teatr Amareya realizuje we współpracy z Theatre X w Tokio i wybitnym choreografem – Saburo Teshigawarą oraz innymi artystami japońskimi. Premiera projektu „Kantor_Tropy” planowana jest na październik 2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
Podczas pobytu w Japonii w dn. 17.08-5.09.2015 oprócz czynnego udziału we wspomnianych festiwalach, Katarzyna Pastuszak i Joanna Duda odbędą spotkania robocze z koproducentką projektu „Kantor_Tropy” - Panią Misako Ueda (Theatre X, Tokio) oraz Saburo Teshigawarą, Rihoko Satoh i pozostałymi artystami japońskimi zaangażowanymi w projekt. Podczas pobytu w Japonii gdańskie artystki wezmą także udział w 8. Seminarium dotyczącym Tadeusza Kantora organizowany przez Theatre X w Tokio w dn. 23.08.2015. Seminarium odbywa się w ramach festiwalu „Tadeusz Kantor GoEnNen Performance Festival 2015”, na którym w grudniu gdańskie artystki zaprezentują projekt “Kantor_Tropy”.