PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY

/ piątek, 02 wrzesień 2016 /

 

 

Projekt Amareya Theatre & Guests i artystów z Polski i Japonii - instalacje, performance, warsztaty

Projekt „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Tytuł „Perforacje” odnosi się do wielofunkcyjnego działania „perforacji” - tworzenia otworów, z drugiej zaś strony odnosi się do „racji” - impulsu, przyczyny, prawdy, które mogą w nasze życie wnieść dzieła sztuk performatywnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą „Perforacje” zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. „Perforacje” to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

Pierwsza odsłona projektu nosi tytuł „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” i polega na interdyscyplinarnym podjęciu tematu wody – jednego z głównych zasobów Miasta Gdańsk, który tworzy jego niepowtarzalny charakter i jest budulcem tożsamości lokalnej. Woda znajdująca się w podtytule projektu w oczywisty sposób wiąże się także z Obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Ważną inspiracją dla pierwszej edycji projektu „Perforacje” jest także książka japońskiego badacza Masaru Emoto zatytułowana „Woda – obraz życia”, a także trudny temat wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii i wspomnień uchodźców, dla których woda była jedyną drogą ucieczki.

Wśród artystów zaproszonych do współtworzenia projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” są m.in. Barbara Kinga Majewska (nominowana do Paszportów Polityki za rok 2015), rzeźbiarka Adriana Majdzińska, Joanna Duda (zdobywczyni Złotej Płyty w 2015), tancerka Aya Irizuki (znana m.in. z filmów „Hanami – kwiat wiśni” i „Fukushima moja miłość” w reż. Doris Dörrie), Yuko Kawamoto (Japonia), Ichi Go (Japonia),  Katarzyna Pastuszak (Teatr Amareya), Aleksandra Śliwińska (Teatr Amareya), performerka i tancerka Aurora Lubos oraz artystki wizualne - Anna Domańska, Zuzanna Klein.

W ramach projektu powstanie polsko-japoński spektakl/instalacja pt. „Pamięć wody” autorstwa Joanny Dudy, Yuko Kawamoto (Japonia), Katarzyny Pastuszak, Barbary Kingi Majewskiej, Aleksandry Śliwińskiej. „Pamięć wody” powstanie z elementów wody, wspomnień osób, które przeżyły katastrofę tsunami w 2011 w Japonii i materialnych obiektów poddawanych w trakcie spektaklu procesowi rozkładu.

W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” powstanie także rzeźba/instalacja autorstwa Adriany Majdzińskiej zatytułowana „Hado” i bezpośrednio nawiązująca do koncepcji Masaru Emoto.

W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” zaprezentowane zostaną także dwa performensy Aurory Lubos „Z morza” i „Witajcie/Welcome” podejmujące temat europejskiego kryzysu uchodźców i ich często anonimowej śmierci w morzu. Również Anna Domańska wpisze się w nurt odkrywania trudnej relacji uchodźców z wodą w swojej pracy video zatytułowanej „Opowieści z wody” dokumentującej życie uchodźców w greckim porcie w Atenach.

Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja spektaklu „Thread Clay” japońskiej tancerki Aya Irizuki, w którym artystka ucieleśnia podwodne historie.
Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany „Liquid Video Session”, na który składają się wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia.
W ramach projektu „PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY” zaprezentowana zostanie także instalacja video pt. „Zobacz. Nie widzę.” Zuzanny Klein, dla której punktem wyjścia jest nagrana przypadkowo scena ledwo widocznego topiącego się w oddali człowieka.
Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu prezentowane będą w miejscach związanych z wodą oraz ośrodkach partnerskich: Centrum WL4 nad Motławą, Klub Żak, Plaża Brzeźno.
Integralnym elementem projektu jest cykl otwartych warsztatów artystycznych oscylujących wokół tematu wody dla podopiecznych Ośrodka MONAR Gdańsk-Matarnia i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Głucho-niewidomych „Sinol” Gdańsk. Wszystkie warsztaty są bezpłatne i zakończone pokazami powarsztatowymi. Warsztaty obejmują następujące dziedziny: rzeźba/instalacja wizualna (prowadzenie: Adriana Majdzińska), improwizacja muzyczna (prowadzenie: Joanna Duda), taniec i teatr (prowadzenie: Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska).

Projekt realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk oraz w ramach stypendium artystycznego Katarzyny Pastuszak otrzymanego od Marszałka Województwa Pomorskiego.
Specjalne podziękowania dla Adriany Majdzińskiej i Czesława Podleśnego oraz Centrum WL4 w Gdańsku za wspaniałą współpracę.

HARMONOGRAM GŁÓWNYCH WYDARZEŃ W RAMACH PROJEKTU:

23.09 Plaża Brzeźno - START: g. 17.00

- wernisaż instalacji „Opowieści z wody” autorstwa Anny Domańskiej
- wernisaż instalacji „Hado” autorstwa Adriany Majdzińskiej
- wernisaż instalacji „Liquid Video Session” - projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
- wernisaż instalacji „Zobacz! Nie widzę.” autorstwa Zuzanny Klein

 

24.09 Plaża Brzeźno - START: g. 17.00

- performance Aurory Lubos „Z wody”
- instalacja „Opowieści z wody” autorstwa Anny Domańskiej
- instalacja „Hado” - autorstwa Adriany Majdzińskiej
- instalacja „Liquid Video Session” - projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
- instalacja „Zobacz! Nie widzę.” autorstwa Zuzanny Klein

 

2.10 Klub Żak - START: g. 19.00

- spektakl japońskiej tancerki Aya Irizuki (Japonia) „Thread Clay”

 

21.10 Centrum WL4 - Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)
START: g. 19.00

- wernisaż instalacji „Opowieści z wody” autorstwa Anny Domańskiej
- wernisaż instalacji „Hado” autorstwa Adriany Majdzińskiej
- wernisaż instalacji „Liquid Video Session” - projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
- wernisaż instalacji „Zobacz! Nie widzę.” autorstwa Zuzanny Klein

 

22.10 Centrum WL4 - Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)
START: g. 19.00

- performance Aurory Lubos „Witajcie/Welcome”
- instalacja „Opowieści z wody” autorstwa Anny Domańskiej
- instalacja „Hado” autorstwa Adriany Majdzińskiej
- instalacja „Liquid Video Session” - projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
- instalacja „Zobacz! Nie widzę.” autorstwa Zuzanny Klein

23.10 Centrum WL4 - Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)
START: g. 19.00

- premiera spektaklu/instalacji „Pamięć wody” - Barbara Kinga Majewska, Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska, Yuko Kawamoto, Bartosz Cybowski

24.10 Centrum WL4 - Gdańsk nad Motławą, (ul. Wiosny Ludów 4, Gdańsk)
START: g. 19.00

- pokaz spektaklu/instalacji „Pamięć wody” - Barbara Kinga Majewska, Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska, Yuko Kawamoto, Bartosz Cybowski
- prezentacja filmu dokumentującego warsztaty prowadzone w ramach projektu z udziałem podopiecznych Monaru Gdańsk-Matarnia i osób niewidomych z WTZ przy Spółdzielni Sinol Gdańsk

 

Patroni medialni:

 
TVP Kultura
Trojmiasto.pl 
Magazyn Torii
Japonia.online
Pomorskie.eu - Wrota Pomorza 

Partnerzy:

Miasto Gdańsk 
Marszałek Województwa Pomorskiego 
WL4 - Przestrzeń Sztuki 
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury 
MONAR Gdańsk - Matarnia 
Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni "Sinol" Gdańsk