15 - LECIE TEATRU AMAREYA

/ piątek, 16 listopad 2018 /

Amareya Theatre & Guests obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. Wielokrotnie doceniany w kraju i za granicą, Teatr swój jubileusz obchodzić będzie w rodzinnym Gdańsku. Z tej okazji widzowie obejrzeć będą mogli dwa premierowe spektakle:

#fitNIEPODLEGŁA 

Spektakl, w którym osobiste doświadczenie bycia (nie)podlegą łączy się tutaj z tym, co narodowe, wspólne, ale też z codziennością i nieoczywistymi skojarzeniami kulturowymi. Produkcja jest efektem pracy grupy uczestniczącej w ponad półrocznym cyklu warsztatowym Amareya_LAB.

Etleke verter oyf mama-loshen

(Kilka słów w języku ojczystym) w reżyserii Katarzyny Pastuszak to z kolei spektakl poruszający historie dzieci Holokaustu. Tytuł zaczerpnięty został z wiersza poetki jidisz Ireny Klepfisz. Kilka słów w języku ojczystym to opowieść o pamięci ciała - zapachach, dźwiękach i bólu – tym dosłownym, fizycznym, ale również o bólu, który powstaje na skutek wyrwania człowieka z jego korzeni i tożsamości.

 PROGRAM 

 

Amareya Theatre&Guests tworzą aktualnie Katarzyna Pastuszak i Aleksandra Śliwińska oraz Joanna Duda - muzyk i kompozytor, Monika Popow - kierownik literacki i dramaturg, Bartosz Cybowski - kierownik techniczny i reżyser świateł, Radek Bach - realizator. W 2003 teatr założyły Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak i Aleksandra Śliwińska. W ciągu piętnastu lat istnienia wśród gości Amareya pojawili się m.in. Louise Fontain, Tsugumi Matsudaira, Utae Ehara, Hiroshi Maruyama, Gekidan Kaitaisha, Saburo Teshigawara, Yuko Kawamoto, Kae Ishimoto, Rui Ishihara, Daniela Komędera, Ada Majdzinska, Grażyna Tomaszewska, Magda Jędra, Monika Wińczyk, Dorota Androsz, Anna Kalwajtys, Barbra Szamotulska-Dziubich, Jasiek Grządziela, Przemek Jurewicz, IChi Go, Krzysztof Arszyn Topolski.

Amareya Theatre&Guests to polski teatr fizyczny, łączący japoński taniec butoh i taniec współczesny. W swoich spektaklach porusza tematykę tożsamości, znaczenia indywidualnej historii oraz wzmocnienia głosu grup wykluczonych. Amareya Theatre&Guests występował m.in. we Francji, Grenlandii, Izraelu, Turcji, Rosji, Norwegii oraz, wielokrotnie, w Japonii. Do najbardziej znanych i najczęściej pokazywanych spektakli należą Kantor_Tropy: COLLAGE i Nomadka, za którą Teatr otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu PESTKA w 2017 r., oraz dwukrotną nominację do nagrody Splendor Gedanensis. W 2018 r. Amareya Theatre& Guests odbył po raz piąty trasę w Japonii, gdzie pokazał dwa premierowe spektakle Deadman Eating Watermelon oraz Ainu Moshir – Ainu Womb, będący efektem warsztatów herstoryczno-tanecznych z kobietami z ludu Ajnu.

HARMONOGRAM 24-25.11.2018

24.11 (sobota)

17:00 - premiera spektaklu/instalacji pt. „Etleke verter oyf mama-loshen” (Kilka słów w języku ojczystym) /

Koncept: Katarzyna Pastuszak, Monika Popow, Aleksandra Śliwińska; Teksty i dramaturgia: Monika Popow; Ruch: Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska;

Muzyka: Joanna Duda //

Spektakl na motywach opowieści Ocalałych.

Współpraca Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i JCC Gdansk Jewish Community Centre Gdańsk.

19:00 - premiera spektaklu pt. „#fitNIEPODLEGŁA” 

Reżyseria: Katarzyna Pastuszak; Asystentka reżyser: Aleksandra Śliwińska,

Choreografia: Katarzyna Pastuszak i zespół,

Wykonanie: Gabriela Bokińczuk, Natalia Chylińska, Monika Górska, Natalia Grzebała, Małgorzata Jabłońska, Katarzyna Krasnoborska, Monika Masalon, Maria Muskat, Joanna Lisewska, Sylwia Nosarzewska, Monika Sączewska, Małgorzata Zaworska; Kostiumy: Monika Górska;

Muzyka: Natalia Chylińska, Natalia Grzebała;

Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski; czas trwania: 60 min.

20:00 - rozmowa pospektaklowa. Prowadzenie Magdalena Hajdysz

21:00 - bankiet

25.11 (niedziela)


17:00 – spektakl/instalacja pt. „Etleke verter oyf mama-loshen” (Kilka słów w języku ojczystym)

19:00 - spektakl pt. „#fitNIEPODLEGŁA”


20:00 otwarcie wystawy zdjęć Teatru Amareya w wykonaniu Jacka Sobocińskiego 21:00 - KONCERT – solo Joanna Duda


Bilety:
Karnet na 1 dzień - 20 zł
Karnet na 2 dni - 40 zł
Bilet na pojedyncze wydarzenie: 15 zł Rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 605228391 DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA